آسان سیگنال

اصول فاندامنتال در

ارزهای دیجیتال

 

مقایسه تحلیل فاندامنتال در بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال


با وجود اینکه برخی معتقدند سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بسیار شبیه به بازار بورس و سهام است، باید دانست که بکارگیری تحلیل فاندامنتال در این دو بازار از جهات مختلف، تفاوت های اساسی با یکدیگر دارد.

 

مارکت کپ یا ارزش کل بازار


 

مارکت کپ که مقدار آن برای هر ارز دیجیتال در سایت کوین مارکت کپ مشخص شده است، مقدار کل سرمایه در حال گردش آن ارز دیجیتال بر حسب دلار است


برخی گمان می کنند قیمت یک ارز نشان دهنده ارزش آن در بازار است در حالی که پارامتری که ارزش یک ارز در برابر سایر ارزها را مشخص می کند و سایت کوین مارکت کپ نیز ترتیب ارزهای مختلف را بر اساس آن قرار داده است، مارکت کپ یا کل سرمایه موجود آن ارز در بازار ارزهای دیجیتال است.


به عنوان یک قاعده کلی، مقدار کل سرمایه یک ارز (مارکت کپ)، به صورت مستقیم بر شدت ریسک سرمایه گذاری تاثیر می گذارد. بالا بودن مقدار مارکت کپ یک پروژه به این معناست که حجم سرمایه زیادی در آن پروژه وجود دارد و این موضوع می تواند به عنوان یکی از عواملی باشد که ریسک سرمایه گذاری در آن پروژه را کاهش دهد.

 

حجم معاملات


 

یکی از پارامترهای بسیار مهمی که در تحلیل فاندامنتال یک پروژه حتما باید آن را بررسی کرد، میزان حجم معاملات یک ارز در مدت ۲۴ ساعت یا یک شبانه روز است. حجم معاملات ۲۴ ساعته مقدار توکن هایی که در مدت ۲۴ ساعت خرید و فروش شده اند را نشان می دهد.


حجم معاملات در یک روز می تواند به روش های مختلف و به دلیل یک خبر یا شایعه یک تغییر ناگهانی داشته باشد و در روزهای آینده به حالت عادی خود بازگردد. اما با نگاه به حجم معاملات روزانه یک ماه، می توان دید خوبی از مقدار میانگین حجم معاملات روزانه آن ارز دیجیتال بدست آورد.


اگر قیمت یک ارز افزایش یابد و همراه با افزایش قیمت، حجم تراکنش های ۲۴ ساعته آن نیز افزایش یابد، این نشان می دهد که افراد زیادی در حال خرید و فروش آن ارز هستند و احتمالا افزایش قیمت آن ادامه خواهد داشت. اما اگر قیمت یک ارز به صورت لحظه ای افزایش یابد، اما حجم معاملات آن، خیلی کم تغییر کند، نشان از این دارد که تعداد بسیاری کمی از افراد به خرید و فروش آن ارز روی آوردند و احتمالا این روند افزایشی خیلی زود تمام می شود.

 

پارامتر NVT (ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها)


 

نسبت ارزش کل شبکه به حجم تراکنش های آن (ارزش شبکه تقسیم بر ارزش کل تراکنش ها)، پارامتری به نام NVT را ارائه می دهد. این پارامتر می تواند برای هر ارزی با تقسیم ارزش شبکه آن (مارکت کپ یا ارزش کل آن) بر حجم تراکنش های ۲۴ ساعته آن بدست آید.


هدف از محاسبه NVT این است که بتوانیم ببینیم نسبت ارزش کل شبکه به فعالیت های افراد شرکت کننده در شبکه به عنوان سرمایه گذار به چه صورت است.


اگر در یک ارز دیجیتال، مارکت کپ یا ارزش کل بازار (ارزش کلی شبکه) بالا باشد و فعالیت کاربران (حجم تراکنش های) آن پایین باشد، پارامتر NVT مربوط به آن ارز بالا بوده و بالا بودن این پارامتر می تواند یکی از نشانه های نزولی بودن روند قیمتی آن ارز باشد.


تحلیل این پارامتر به این صورت است که وقتی پارامتر NVT برای ارزی بالا باشد، نشان می دهد که ارزش شبکه (Network Value) که معادل مارکت کپ آن است، بر حجم معامله شده غلبه دارد. این اتفاق غالبا زمانی می افتد که قیمت به صورت حبابی بالا رفته و بی ثبات است.

 

میزان به صرفه بودن استخراج ارز (در ارزهای دیجیتالی که قابل استخراج هستند)


 

با مقایسه قیمت ارزهای دیجیتالی که قابلیت استخراج دارند (ارزهای مبتنی بر اثبات انجام کار PoW) با مقدار هزینه ای که برای استخراج آنها لازم است، می توان جنبه دیگری از قابلیت رشد بالقوه پروژه های مختلف را بررسی کرد.


اگر هزینه ای که برای استخراج یک ارز مصرف می شود در مقایسه با قیمت آن ارز به صرفه نباشد، ماینرها مایل به استخراج آن ارز نخواهند بود و با کاهش استخراج ارزهای دیجیتال توسط ماینرها، قیمت آنها وارد یک روند نزولی خواهد شد.

 

بررسی پارامتر ROI (نرخ بازگشت سرمایه)


 

درصد بازگشت سرمایه که به اختصار به آن ROI می گویند، مقدار سود حاصل از یک ارز دیجیتال بر اساس تغییرات قیمتی آن از ابتدای راه اندازی (با قیمت ICO) (یا اولین قیمت معامله آن) تا قیمت کنونی آن را بررسی می کند..


بر اساس این تعریف مقدار ROI مربوط به بیت کوین در زمان نگارش این مقاله برابر با ۶۳۵۳% است که نشان می دهد قیمت بیت کوین از ابتدای راه اندازی و معامله آن تا به امروز ۵۷۳۶% رشد داشته است.

 

وایت پیپر ارز دیجیتال


 

وایت پیپر یک طرح پیشنهادی با جزئیات است که توسط تیم توسعه دهنده جمع آوری می شود. وایت پیپر، هدف و مکانیزم هر ارز خاص را شرح می دهد. همچنین می تواند منبع اصلی برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باشد. اگر می خواهید یک ارز را برای سرمایه گذاری خود و یا به عنوان یک تحلیل گر تحلیل کنید، باید حتما پیش از سرمایه گذاری، وایت پیپر آن را مطالعه نمایید.

 

نحوه کارکرد پروژه


 

یکی از مواردی که در بررسی پروژه ها حتما باید در نظر گرفته شود، نحوه کارکرد آنهاست. بررسی نوع سرویس ارائه شده از این نظر که آیا پلتفرم ارائه شده واقعا کار می کند یا فقط در حد ارائه یک پیشنهاد است و هنوز اجرایی نشده است؟ اگر اجرایی نشده و در حد پیشنهاد است، آیا جزئیات آن مطرح شده و نقشه راه مشخصی برای اجرایی شدن آن وجود دارد و یا یک برنامه کلی عنوان شده و هیچ جزئیاتی درباره آن ارائه نشده؟ و اگر اجرایی شده در چه مرحله ای قرار دارد؟ آیا نسخه نهایی آن منتشر شده و یا فعلا در مرحله انتشار نسخه های آلفا و بتا قرار دارد؟


علاوه بر این ها، اگر نسخه نهایی یا نسخه های اولیه آن منتشر شده، آیا رابط کاربری آن مناسب است و توانسته کاربران فعالی را به خود جذب کند و یا خیر؟ آیا آپدیت های مناسبی برای رفع عیوب خدمات یا پلتفرم ارائه شده به صورت منظم ارائه می شود و یا خیر؟


پس از بررسی تمام این موارد، اگر نسخه نهایی آن موجود بود و توانسته بود کاربران فعالی را نیز به خود جذب کند، لازم است نحوه کارکرد آن بررسی شده و نقاط ضعف احتمالی آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

کاربردها


 

بررسی کاربردهای یک پروژه باید زیرکانه انجام شود، زیرا بسیاری از پروژه ها، کاربردهای مختلفی را برای پروژه های خود ارائه می دهند که ارزشمند نیستند. کاربردهای ارائه شده فقط زمانی دارای ارزش خواهند بود که در پاسخ به یک نیاز واقعی ارائه شده باشند و همچنین نوآورانه باشند.


در بررسی کاربردهای یک پروژه باید از خود بپرسیم، آیا کاربرد و راه حل ارائه شده در پاسخ به یک نیاز و مشکل واقعی ارائه شده؟ و یا اعضای تیم آن، با ارائه یک مشکل کاذب و ساختگی سعی در ارائه راه حلی غیرکاربردی برای آن داشته اند؟

 

رقبا


 

بررسی رقبای پروژه می تواند به ما کمک کند بتوانیم تشخیص دهیم از میان پروژه هایی با تکنولوژی ها و کاربردهای مشابه، کدامیک در طولانی مدت ماندگار می شوند و به عنوان بهترین پلتفرم آن حوزه به کار خود ادامه می دهند.


یک نکته اساسی که برای بررسی رقبای یک پروژه باید در نظر داشت این است که لازم است در ابتدا تمام پروژه های رقیب را پیدا کنیم و با جمع مارکت کپ آنها یک دید کلی نسبت به ارزش و جایگاه کلی تکنولوژی ارائه شده توسط آن پروژه ها بدست آوریم. اگر مقدار کلی ارزش بازار مربوط به یک تکنولوژی یا پلتفرم نسبت به کل سرمایه ی موجود در بازار ارزهای دیجیتال چشمگیر باشد، می توان این احتمال را داد که آن تکنولوژی یا پلتفرم در آینده با توسعه و رشد خوبی روبرو شده و باقی بماند.


برای بررسی رقبای یک پروژه باید تمام عوامل گفته شده در تحلیل فاندامنتال را بین پروژه هایی با اهداف و کاربرد مشابه که رقیب محسوب می شوند، مورد مقایسه قرار داد.

 

تیم پروژه


 

وجود افرادی با سابقه در یک تیم می تواند به عنوان یک نکته بسیار مثبت برای آن تلقی شود. بنابراین در بررسی فاندامنتال پروژه ها حتما باید تیم آن را بررسی کرده، و به پروفایل و سابقه اعضای تیم دسترسی پیدا کنیم.


وجود افراد با سابقه به ویژه برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان یک تیم، می تواند احتمال موفقیت پروژه را بالا ببرد. علاوه بر اعضای تیم، وجود افراد تاثیرگذار و سرمایه گذاران مشهور به عنوان مشاور در کنار تیم پروژه می تواند علاوه بر کمک به جذب سرمایه گذاران بیشتر، با وجود تجربه این افراد، به توسعه بهتر این پروژه ها کمک کند.


اما باید این مسئله را نیز در نظر داشت که در برخی موارد افراد مشهور و سرمایه گذاران بزرگ با گرفتن مبالغ هنگفت، می پذیرند که به عنوان مشاور یک پروژه باشند. حال آنکه خودشان نظر مثبتی به پروژه نداشته و بر روی آن سرمایه گذاری نمی کنند. پس به هیچ عنوان نباید تنها با اتکا به وجود افراد مشهور و بدون در نظر گرفتن سایر عوامل اقدام به سرمایه گذاری روی چنین پروژه هایی کرد.

 

صرافی ها


 

با وجود هک های پی در پی ای که در سال ۲۰۱۸ و همچنین از اوایل ۲۰۱۹ تاکنون اتفاق افتاده، وجود صرافی های معتبر و قابل اعتماد بیش از پیش نیاز می شود. بنابراین برای بررسی پروژه ها باید تمام صرافی هایی که توکن مورد نظر در آن ها خرید و فروش می شود را مورد بررسی قرار دهیم.


اگر توکن مورد نظر در هچ یک از صرافی ها معتبر لیست نشده باشد، اقدام به ورود به آن پروژه برای سرمایه گذاری با ریسک بالایی همراه است، زیرا حتی اگر بلافاصله پس از خرید توکن آن را به کیف پول منتقل کنیم، برای فروش آن با مشکل مواجه شویم و صرافی معتبری با حجم معاملات روزانه قابل قبول که بتوانیم توکن مورد نظر را در آن بفروشیم وجود نخواهد داشت و مجبور شویم با قبول ضرر از آن سرمایه گذاری خارج شویم.


بنابراین برای کاهش ریسک سرمایه گذاری، ارز دیجیتال مورد نظر باید حداقل در یکی از صرافی های معتبر لیست شده باشد و همچنین برنامه هایی برای لیست شدن در سایر صرافی های خوب داشته باشد.

 

مشارکت ها


 

پیمان همکاری پروژه ها با شرکت های بزرگ و مشهور می تواند تاثیر بسیار مثبتی هم به صورت کوتاه مدت و هم بلند مدت داشته باشد. وجود همکاری با شرکت های بزرگ از این جهت که می تواند تحقق اهداف و برنامه های ترسیم شده و وعده های داده شده توسط اعضای تیم را تا حد زیادی تضمین کند، اعتبار زیادی به پروژه ها می دهد.


بنابراین در بررسی پروژه ها حتما به همکاری هایی که آن پروژه با سایر شرکت ها داشته توجه می کنیم.

parallax background

به یاد داشته باشید که این تحلیل برای سرمایه گذاری های بلند مدت و بر اساس ترندهای طولانی مدت خوب است. از این طریق می توان ترندهای مشتریان و اقتصاد را در بلند مدت پیش بینی و شناسایی کرد. این تحلیل مخصوصا برای سرمایه گذاران صبوری مناسب است که می خواهند در طولانی مدت به هدف خود برسند.


 

مزایای تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال


 
  • می توان از آن برای فهم شرایط کلی ارز در بازار ارز دیجیتال استفاده کرد.
  • این تحلیل به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا تمایل کلی بازار را درک کنند.
  • این تحلیل برای سرمایه گذاری های بلند مدت مناسب است.
  • عوامل و اطلاعات زیادی در دسترس هستند که به شما در جهت پیش بینی آینده یک ارز کمک می کنند.
 

معایب تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال


 
  • جنبه های بسیار زیادی وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید، و هیچ گاه نمی توانید مطمئن شوید که تمامی اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده و عوامل کافی را در نظر گرفته اید.
  • به عنوان یک معامله گر یا سرمایه گذار، اگر می خواهید شرایط کنونی بازار را درک و شرایط آینده آن را پیش بینی کنید، باید از هر چیزی که در دنیای ارزهای دیجیتال می افتد با خبر باشید.
  • در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ چیزی قطعی نیست. اخبار یکسان ممکن است به نتایج و شرایط اقتصادی متفاوت ختم شود.
  • هنگامی که به سراغ تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال می روید، این امکان وجود دارد که هر شرایطی را به اشتباه برداشت کنید و به دنبال آن پیش بینی اشتباهی نیز داشته باشید.
  • حتی اگر بتوانید تمامی اطلاعات و عواملی که ممکن است بر بازار ارزهای دیجیتال تاثیر داشته باشند را جمع آوری کنید، یادگیری استفاده از این اطلاعات و عوامل کار بسیار مشکلی است.
خرید اشتراک